دوربین مدار بسته PTZ

دوربین مداربسته PTZ
دوربین مدار بسته PTZ

دوربین مدار بسته PTZ یا چرخشی یکی از مدل های دوربین مداربسته مانند بولت ، دام ، مینیاتوری و غیره است که دارای قابلیت های بیشتر می باشد و جدای از داشتن دید در شب به دو نوع اصلی Indoor و Outdoor که قابلیت استفاده در محیط های باز یا بسته را متمایز و در اصل میزان نفوظ پذیری آب و گرد و غبار را نشان میدهد ، تقسیم می شود. این مدل از دوربین مداربسته کاربرد های متفاوتی دارد اما معمولا در کارخانه های بزرگ استفاده شده و نیاز به اپراتور دارد.

دوربین مدار بسته PTZ یا چرخشی

قابلیت ها و ویژگی های کاربردی در کنار یک دیگر!

دوربین مدار بسته PTZ چیست ؟

دوربین مدار بسته PTZ یا چرخشی مدلی از دوربین مدار بسته می باشد که نسبت به مدل های دیگر مثل Bullet و Dome دارای قابلیت های بیشتری است ، از جمله قابلیت های دوربین مداربسته PTZ را می توان قابلیت چرخش به صورت اتوماتیک و یا به صورت دستی نامید ، در حالت دستی شما می توانید با استفاده از کنترلر مخصوص این دوربین که شباهت زیادی به دسته های بازی قدیمی دارد ، جهت و زاویه دید دوربین را تغییر دهید.
این قابلیت با استفاده از موتور هایی که درون دوربین قرار گرفته اند مهیا می شود ، این موتور ها دستورات را از برد اصلی دوربین گرفته و اجرا می کنند.

زوم اپتیکال دوربین مداربسته PTZ


یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد دوربین مداربسته PTZ قابلیت زوم اپتیکال است که باعث می شود بتوانیم زوم بسیار با کیفیت و بدون افت را داشته باشیم ، لازم به ذکر است که در اکثر دوربین های مداربسته زوم به صورت دیجیتال می باشد!

تفاوت زوم دیجیتال و اپتیکال در دوربین مدار بسته PTZ

در زوم دیجیتال لنز دوربین ثابت می ماند و شما صرفا تصویر دوربین را بزرگ و بزرگتر می کنید و طبیعتا در این حالت با زوم بالا شاهد افت کیفیت و در نهایت پیکسل – پیکسل شدن تصویر هستیم ، اما در زوم اپتیکال موجود در دوربین مداربسته PTZ علاوه بر توانایی زوم در تصویر ، ما می توانیم لنز دوربین را نیز جلو و عقب کرده و بدون افت کیفیت بر روی یک نقطه فوکوس کنیم.
در کلام ساده optic به معنی لنز یا عدسی می باشد که در زوم optical زوم و بزرگ نمایی توسط لنز دوربین و با تنظیم فاصله کانونی صورت می پذیرد.

میکروفن داخلی

ویژگی بعدی که اکثر دوربین های مدار بسته PTZ دارا می باشند ، میکروفن داخلی است که به ما این امکان را می دهد تا علاوه بر مشاهده تصاویر ، صدای محیط را نیز کنترل کنیم ، البته این قابلیت در تمامی دوربین ها وجود ندارد و واحد نیست!

دید در شب دوربین مداربسته PTZ

دوربین مدار بسته PTZ نیز دارای LED های مادون قرمز است که باعث می شود در تاریکی نیز تصاویر قابل مشاهده باشند و معمولا نسبت به مدل های معمول دوربین مداربسته ، کیفیت دید در شب بهتری دارند.

معایب و مزایا دوربین مداربسته PTZ

این مدل از دوربین مدار بسته دارای معایب و مزایای متفاوتی است که در ادامه بررسی می کنیم.

مزیت ها و ویژگی های دوربین مداربسته PTZ

از مزایای دوربین مداربسته PTZ میتوان قابلیت چرخش 360 درجه را نام برد ، همچنین قابلیت زوم اپتیکال آن در بسیاری از موارد پر کاربرد و پر اهمیت می باشد و در مجموع میتوان آن را یک دوربین همه کاره دانست.

معایب دوربین مداربسته PTZ

این مدل با تمام خوبی ها مشکلات خاص خود را دارد از جمله این مشکلات میتوان اهمیت وجود یک اپراتور برای کارایی کامل این دوربین دانست ، چرا که در مواقع لازم باید دوربین به سمت مورد نظر چرخیده یا زوم شود ، جدای از آن باید بدانید که قیمت این مدل بسیار گرانتر و چندین برابر دوربین های معمولی است!

نکته

پیشنهاد ویو پوینت این است که در صورت استفاده از این مدل حتما از دوربین های ثابت دیگر مانند دوربین مداربسته بولت نیز در کنار آن استفاده کنید.

یک دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *