آموزش نصب دوربین مدار بسته

آموزش نصب دوربین مدار بسته
آموزش نصب دوربین مدار بسته

آموزش نصب دوربین مداربسته : در این مقاله آموزشی سعی می کنیم تا به ساده ترین روش به آموزش نصب دوربین مدار بسته بپردازیم ، لازم به ذکر است که روش کلی کار در دوربین های مداربسته Analog – AHD – IP یکی می باشد و تنها در برخی از جزئیات که در ادامه مقاله آموزشی توضیح داده می شود تفاوت هایی وجود دارد که به آن ها اشاره می کنیم.

آموزش نصب دوربین مدار بسته

آموزش نصب دوربین مداربسته ANALOG – AHD – IP

ابزار های مورد نیاز در آموزش نصب دوربین مداربسته

ست پیچ گوشتی – سیم چین – انبردست – کاتر – چسب برق – آچار شبکه – تعدادی پیچ و رول پلاک

ابزار آلات در آموزش نصب دوربین مداربسته

تجهیزات اصلی در آموزش نصب دوربین مدار بسته

دستگاه ضبط ویدیویی (DVR – NVR) – دوربین مدار بسته – هارد دیسک – منبع تغذیه یا آداپتور – کابل تصویر RG59 (دوربین آنالوگ و AHD) – کابل شبکه RJ45 (دوربین تحت شبکه یا IP) – سیم تک زوج – فیش BNC (دوربین مداربسته Analog و AHD) – سوکت شبکه (دوربین مدار بسته تحت شبکه) – فیش نری آداپتور.

تجهیزات در آموزش نصب دوربین مدار بسته

شروع آموزش نصب دوربین مدار بسته

اتصال هارد دیسک به DVR یا NVR

برای ضبط و ذخیره تصاویر نیاز به هارد دیسک می باشد که این هارد دیسک به صورت داخلی درون دستگاه ضبط ویدیویی نصب می گردد!

روش نصب هارد دیسک

برای این کار ابتدا پیچ های بدنه دستگاه را باز می کنیم ، سپس قاب بالایی را از بدنه جدا می کنیم پس از جدا سازی قاب از بدنه برد اصلی دستگاه قابل مشاهده است ، دو عدد کابل آزاد که معمولا به رنگ قرمز می باشد که یکی برای تامین ولتاژ مورد نیاز هارد و دیگری برای انتقال دیتا می باشد را به هارد دیسک وصل می کنیم و در ادامه آموزش نصب دوربین مدار بسته هارد دیسک را به وسیله پیچ های موجود در جعبه دستگاه به بدنه محکم کرده ، سپس قاب بالایی را مجددا سر جای اول خود می بندیم.

اتصال هارد در آموزش نصب دوربین مداربسته

نصب فیش های BNC و سوکت شبکه در آموزش نصب دوربین مداربسته

برای اتصال کابل های تصویر به دوربین و دستگاه ضبط ویدیویی نیاز به فیش BNC در دوربین مداربسته آنالوگ و ای اچ دی و همچنین سوکت شبکه در دوربین های آی پی می باشد ، که یک سوی کابل به دوربین و سوی دیگر به DVR یا NVR متصل می گردد.

روش اتصال سوکت BNC به کابل

ابتدا کابل را به اندازه و متراژ مورد نظر از محل نصب دوربین تا دستگاه DVR برش می دهیم ، سپس روکش پلاستیکی کابل را به وسیله کاتر یا سیم چین به اندازه یک سانتی متر از آن جدا می کنیم و شیلد های موی مانند کابل را به یک طرف جمع کرده و به یک سو تاب و پیچ می دهیم ، بعد از آن روکش پلاستیکی مغزی را به وسیله کاتر یا سیم چین جدا می کنیم و در ادامه آموزش نصب دوربین مدار بسته فیش بی ان سی را با پیچاندن انتهای آن به سمت چپ باز می کنیم و پیچ کوچک روی آن را کمی باز کرده و دو لبه به هم چسبیده فلزی را از هم باز می کنیم.

اتصال BNC به کابل در آموزش نصب دوربین مداربسته

ابتدا انتهای فیش بی ان سی را از ته وارد کابل کرده که در انتها بتوانیم به بخش اصلی فیش وصل کنیم.
حال مغزی کابل را که در وسط قرار گرفته درون سوراخ کوچک سوکت فرو کرده و پیچ کوچک را سفت می کنیم ، سپس شیلد های کابل را به بدنه پلاستکی و روکش کابل چسبانده به طوری که با به هم نزدیک کردن و فشردن لبه های فلزی که در ابتدا از هم باز کردیم هم شیلد ها و هم بدنه کابل در بر گرفته شود و در آخر روی آن ها را با چسب برق پوشانده و BNC را می بندیم.

اتصالات در آموزش نصب دوربین مداربسته

اتصال سوکت شبکه به کابل در آموزش نصب دوربین مداربسته

کابل شبکه را مانند قبل به اندازه مناسب قطع می کنیم و پوشش پلاستیکی روی کابل را با استفاده از آچار شبکه به اندازه یک سانتی متر جدا می کنیم.
داخل کابل شبکه 8 رشته سیم با رنگ های قهوه ای ، سفید قهوه ای ، آبی ، سفید آبی ، سبز ، سفید سبز ، نارنجی و سفید نارنجی وجود دارد.

روش کار

به صورت علمی ترتیب رنگ بندی از سمت چپ به راست بدین شکل می باشد : سفید نارنجی ، نارنجی ، سفید سبز ، آبی ، سفید آبی ، سبز ، سفید قهوه ای و قهوه ای ، با این حال نکته مهم این است که ترتیب رنگ ها در دو سوی کابل و هنگام سوکت زدن رعایت شود و شما میتوانید از ترتیب بندی خود استفاده کنید به طوری که در دو سوی کابل مشابه باشد!

ترتیب سیم ها

پس از مرتب کردن سیم های درون کابل شبکه بر اساس رنگ بندی در ادامه آموزش نصب دوربین مدار بسته ، سوکت شبکه ای را در دست راست گرفته به طوری که زبانه آن رو به سمت پایین باشد ، سپس به آرامی و به گونه ای که ترتیب رنگ ها به هم نخورد سیم ها را درون سوکت شبکه وارد کرده و تا انتها فشار می دهیم و در نهایت به وسیله آچار شبکه آن را پرس می کنیم.

کابل شبکه

آموزش نصب دوربین مدار بسته به سطح مورد نظر

برای نصب دوربین مدار بسته به سطح مورد نظر ابتدا محل سوراخ های قرار گرفته شده بر روی دوربین را در سطح مورد نظر به وسیله خودکار علامت می زنیم.

نکته :

محل سوراخ های تعبیه شده برای پیچ ها در دوربین مداربسته دام ، زیر آن می باشد که برای دسترسی به آن ها ابتدا باید سطح زیرین دوربین را از بدنه اصلی جدا کنیم که یا با پیچاندن به سمت چپ یا به وسیله خار ها این اتفاق امکان پذیر است.

روش نصب :

پس از علامت زدن محل قرار گیری پیچ ها بر روی سطح مورد نظر ، به وسیله دلر سوراخ ها را ایجاد می کنیم و درون سوراخ ها را با رول پلاک پر می کنیم و در انتها به وسیله پیچ ها دوربین را به سطح مورد نظر محکم می کنیم.
(این بخش در آموزش نصب دوربین مداربسته برای دوربین های آنالوگ – AHD – آی پی مشابه است)

آموزش نصب دوربین مداربسته

تامین ولتاژ مورد نیاز دوربین های مدار بسته

برای تامین ولتاژ دوربین های مداربسته در مقاله آموزش نصب دوربین مدار بسته از منبع تغذیه 12 ولت استفاده می کنیم ، حال روش انجام این کار به دو صورت قابل انجام می باشد.

روش اول :

قرار دادن آداپتور در کنار دوربین ها : در این روش از آموزش نصب دوربین مداربسته آداپتور یا منبع تغذیه درون باکس های مخصوص و در کنار دوربین مداربسته قرار می گیرد و باید برق را برای روشن نمودن آداپتور به آن برسانیم ، در این روش از آداپتور 12 ولت 2 آمپر استفاده می شود.

روش دوم :

در این روش از آموزش نصب دوربین مدار بسته از یک آداپتور مرکزی برای تمام دوربین ها استفاده می کنیم که ولتاژ آن برابر با 12 ولت و مقدار آمپر آن با توجه به تعداد دوربین ها مشخص می شود.
معمولا این آداپتور یا سوئیچینگ پاور مرکزی در کنار دستگاه ضبط ویدیویی قرار داده می شود.

روش کار : برای این منظور از یک سیم تک زوج یا دو رشته که دارای تفاوت رنگ بین هر رشته باشد استفاده می کنیم ، یکی از رشته ها را به قسمت + آداپتور و دیگری را به قسمت – آن وصل می کنیم و سر دیگر سیم ها را به فیش نری آداپتور که از قبل تهیه کرده ایم وصل می کنیم و دقت می کنیم که رشته ای که به بخش مثبت آداپتور وصل شده به سیم قرمز رنگ و رشته ای که به بخش منفی آداپتور وصل شده به سیم مشکی یا سیاه متصل کنیم و با چسب برق به خوبی آن را محکم و آب بندی می کنیم.

منبع تغذیه در آموزش نصب دوربین مداربسته

نکته :

اول اینکه متراژ سیم دو رشته را به فاصله محل قرار گیری آداپتور مرکزی تا دوربین مداربسته اندازه گیری می کنیم و دوم اینکه آداپتور مرکزی را با توجه به تعداد دوربین ها و با توجه به این که هر دوربین 2 آمپر نیاز دارد تهیه می کنیم.
(این بخش از آموزش دوربین مداربسته در دوربین های آنالوگ ، ای اچ دی و تحت شبکه مشابه می باشد ، مگر در دوربین های تحت شبکه ای که قابلیت POE داشته باشند.)

POE چیست

در دوربین های مداربسته تحت شبکه تکنولوژی وجود دارد که در آن برق و ولتاژ مورد نیاز دوربین ها نیز از طریق همان کابل شبکه که تصاویر را انتقال می دهد تامین می شود و نیاز به سیم کشی جدا برای تامین ولتاژ نیست ، البته تمام دوربین های آی پی این قابلیت را ندارند!

اتصال فیش ها در آموزش نصب دوربین مدار بسته

پس از انجام مراحل قبل فیش بی ان سی یا سوکت شبکه را به محل مشخص خود در دوربین ها و دستگاه ضبط ویدیویی وصل می کنیم ، پس از آن فیش های آداپتور را نیز به قسمت مربوطه بر روی دوربین ها متصل می کنیم.

اتصال دستگاه DVR و NVR به نمایشگر

در این بخش از آموزش نصب دوربین مدار بسته به نحوه اتصال دستگاه ضبط ویدیویی به نمایشگر می پردازیم.
دستگاه های ضبط ویدیویی معمولا دو خروجی VGA و HDMI را پوشش می دهند ، پس از بررسی امکانات نمایشگر خود ، DVR یا NVR خود را با یکی از کابل های VGA یا HDMI به نمایشگر وصل می کنیم.

کابل VGA و HDMI

راه اندازی سیستم

تا اینجای کار از آموزش نصب دوربین مدار بسته تمامی کار های لازم برای بهره برداری از دوربین های مداربسته انجام شده ، حال در صورت اطمینان از درستی کار خود ، ابتدا دستگاه ضبط ویدیویی را به برق وصل می کنیم و پس از لود شدن کامل و انجام تنظیمات اولیه که در مقاله ای دیگر به طور مفصل آن را توضیح می دهیم ، برق دوربین ها را نیز وصل می کنیم.
در صورتی که تمام مراحل قبل را به درستی انجام داده باشیم می توانیم پس از چند لحظه تصویر تمامی دوربین ها را ملاحظه کنیم.

راه اندازی

کلام پایانی

در پایان آموزش نصب دوربین مدار بسته لازم به ذکر است که تمامی کار ها و خدمات فنی در عین سادگی ، دانش و تجربه خود را نیاز دارد ، پس در صورت امکان نصب دوربین مداربسته خود را به افرادی که در این زمینه تخصص کافی دارند بسپارید ، چرا که با توجه به جنبه امنیتی نصب دوربین مدار بسته ، حتی کوچک ترین نکات می توانند پر اهمیت باشند!

با تشکر از شما برای مطالعه این مقاله آموزشی

یک دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *