انتقال تصویر دوربین مداربسته

انتقال تصویر دوربین مدار بسته
انتقال تصویر دوربین مداربسته

انتقال تصویر دوربین مداربسته به دو روش اصلی انجام پذیر است ، اولین روش که در گذشته بیشتر مورد استفاده قرار میگرفته با استفاده از آی پی ثابت (static IP) که از شرکت خدمات اینترنتی (ISP) خریداری می شود صورت پذیر است و در روش بعد که امروزه بیشتر مورد استفاده است توسط شرکت های سازنده دستگاه های ضبط ویدیویی ارائه میشود که با استفاده از نرم افزار ها و وب سایت های مشخصی به صورت نقطه به نقطه (P2P) صورت می گیرد.

آموزش انتقال تصویر دوربین مدار بسته

آی پی ثابت (static IP) و نقطه به نقطه (P2P)

انتقال تصویر دوربین مداربسته با آی پی ثابت (IP Static)

در این روش شما نیاز به دانش در زمینه شبکه ، تنظیمات مودم و همچنین تنظیمات دستگاه ضبط ویدیویی خواهید داشت که در ادامه این مقاله به ترتیب روش کار و تنظیمات را خواهید آموخت.

تجهیزات مورد نیاز

اگر شما می خواهید که تصویر دوربین مداربسته خود را در سراسر جهان با استفاده از آی پی ثابت مشاهده کنید نیاز به یک مودم اینترنت پر سرعت با ورودی لن – لپ تاپ یا کامپیوتر – اینترنت پر سرعت و در نهایت خرید آی پی ثابت از شرکت خدمات اینترنتی خود دارید.

شروع کار

ابتدا تجهیزات مودم را نصب کرده و اینترنت خود را راه اندازی کنید ، پس از اطمینان از عملکرد صحیح اینترنت دستگاه ضبط ویدیویی خود را از طریق کابل شبکه به مودم وصل کنید ، همچنین برای تنظیمات مودم ، آن را از طریق کابل لن به یک کامپیوتر وصل کنید.

تنظیمات دستگاه ضبط ویدیویی در انتقال تصویر دوربین مداربسته

ابتدا وارد قسمت تنظیمات شبکه یا Network در دستگاه ضبط ویدیویی که بعد از این آن را DVR می نامیم شوید، سپس Network Type را بر روی DHCP یا Dynamic قرار دهید و تنظیمات را ذخیره کنید و خارج شوید، سپس مجددا وارد تنظیمات و بخش شبکه شده و مقادیر IP – Subnetmask – Gateway – Ports – DNS ها را یادداشت کنید سپس مجددا تنظیمات Network Type را به روی Static قرار داده و مقادیر یادداشت کرده هر بخش را در جای خود وارد کنید و در نهایت ذخیره کنید.

تنظیمات مودم در انتقال تصویر دوربین مدار بسته

حالا توسط کامپیوتر و با استفاده از برنامه اینترنت اکسپلورر یا گوگل کروم در قسمت جستجو آی پی مربوط به مودم را که معمولا (192.168.1.1) یا (192.168.0.1) می باشد وارد کنید و در صفحه باز شده یوزر و پسورد را که معمولا در هر دو بخش (admin) می باشد وارد کرده تا به قسمت تنظیمات مودم هدایت شوید.

تنظیمات بخش NAT مودم

پس از وارد شدن به تنظیمات مودم به بخش NAT رفته و در بخش DNZ آی پی مربوط به DVR که قبلا یادداشت کردید را وارد کنید، سپس در بخش (Port Forwarding) یا (Virtual Server) ابتدا گزینه ADD را زده تا صفحه ای زیر مجموعه باز شود سپس تیک گزینه Custom Server را فعال کرده و به آن اسم دلخواهی بدهید، بعد از آن آی پی مربوط به DVR را که نوشته بودید در قسمت Server Ip وارد کرده و در آخر Protocol را به روی TCP/UDP گذاشته و بخش Port را نیز با عدد پورت DVR که در ابتدا یادداشت کرده بودید پر کنید و ذخیره کنید.

روش مشاهده تصاویر از تمام نقاط

بعد از به پایان رسیدن مراحل پیش انتقال تصویر دوربین مدار بسته شما انجام شده و حال شما می توانید به سادگی از تمام نقاط جهان و تنها با وارد کردن آی پی ثایتی که از شرکت خدمات اینترنتی خود خریده اید به همراه پورت دی وی آر در اینترنت اکسپلورر تصاویر دوربین مداربسته خود را مشاهده کنید، روش صحیح قرار دادن آی پی ثابت و پورت DVR به این شکل می باشد:
(پورت DVR):(آی پی ثایت)
مثل:
185.189.149.163:2080

نکته

برای انتقال تصویر دوربین مداربسته و دیدن تصاویر دوربین مداربسته از اینترنت اکسپلورر استفاده کرده و باید برنامه Activex را نصب کرده سپس در بخش تنظیمات Internet Explore در قسمت Tools و بعد Internet Option به بخش Security رفته و در قسمت Custom Level هر دو کادر Download signed activex و download unsigned activex را روی Enable قرار دهید!

انتقال تصویر دوربین مدار بسته روش نقطه به نقطه (P2P)

در این روش از انتقال تصویر دوربین مداربسته کار بسیار آسان تر از روش آی پی ثابت می باشد و شما نیاز به انجام تنظیمات گوناگون و پیچیده ندارید.

تجهیزات لازم

برای مشاهده تصاویر دوربین مدار بسته در تمامی نقاط جهان با استفاده از روش نقطه به نقطه مانند قبل شما نیاز به اینترنت پر سرعت – مودم با ورودی سوکت شبکه یا لن و نهایتا دستگاه ضبط ویدیویی دارید.

روش کار

در ابتدا مانند قبل از عملکرد صحیح اینترنت در مودم خود مطمئن شوید سپس دستگاه DVR را از طریق کابل شبکه به مودم وصل کنید و از ارتباط این دو نیز اطمینان حاصل نمایید حال به بخش تنظیمات شبکه رفته و مانند روش انتقال تصویر دوربین مدار بسته از طریق آی پی ثابت مشخصات و مقادیر IP – Subnetmask – gateway را بدست آورده و در جای مخصوص خود وارد کرده و ذخیره کنید.

نکته

معمولا در اکثر DVR های جدید که مجهز به P2P هستند قسمتی برای تست شبکه و اطمینان از ارتباط مودم و دستگاه ضبط ویدیویی وجود دارد، در صورت وجود حتما تست کنید، شما باید سه چراغ سبز یا OK دریافت کنید!

مشاهده تصاویر روی موبایل یا کامپیوتر

در نهایت برای مشاهده تصاویر دوربین مداربسته در موبایل، تبلت یا کامپیوتر در دستگاه DVR به بخش راهنما یا Guide رفته و در برخی از مدل ها به بخش تنظیمات شبکه (Network) به بخش P2P بروید، در این بخش ها شما میتوانید تعدادی QR کد مشاهده کنید که یکی از آن ها مربوط به نرم افزار اندروید ، یکی مربوط به نرم افزار IOS و دیگری سریال دستگاه می باشد، البته ممکن است سریال دستگاه را به صورت اعداد و حروف کنار یکدیگر یافت کنید در هر صورت ابتدا نرم افزار را با اسکنر گوشی دریافت کرده و پس از ثبت نام در نرم افزار گزینه Add Device که معمولا با یک بعلاوه (+) مشخص است را زده و پس از انتخاب نام دستگاه به دلخواه سریال دستگاه را در بخش Device Serial Number وارد کرده، ذخیره کنید و تمام!

نکته

برای انتقال تصویر دوربین مدار بسته و مشاهده تصاویر روی کامپیوتر یا لپ تاپ باید توجه کنید که نام نرم افزاری که بر روی DVR شما قرار دارد چیست، با اسکن بارکد نرم افزار به این نام دسترسی خواهید داشت، پس از فهمیدن نام نرم افزار از طریق گوگل کروم یا اینترنت اکسپلورر نام آن را سرچ کرده و وارد وب سایت آن شوید و در نهایت در قسمت مشخص شده سریال نامبر دستگاه دی وی آر ، یوزر نیم و پسورد دستگاه دی وی آر را وارد کنید و یا اگر اکانتی با نرم افزار ساخته ای مشخصات اکانت را وارد کنید و از تماشای تصاویر دوربین مداربسته خود به صورت لحظه ای و از هر نقطه ای از جهان لذت ببرید!

یک دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *