دوربین مدار بسته (جامع)

دوربین مداربسته (جامع)
دوربین مداربسته (جامع)

تجربه لذت بخش آرامش در کنار امنیت با دوربین مداربسته

مقدمه

آیا شما هم مانند من در هنگام ترک خانه به خصوص زمان هایی که به سفر میروید احساس آشفتگی و دلواپسی میکنید؟ یا شاید زمان هایی که به دور از دفتر کار یا کارخانه خود هستید به این فکر میکنید که در زمان نبود من کارها درست پیش میرود؟ همین افکار ساده می توانند لذت یک استراحت کوتاه در زمان سفر را از بین ببرد و یا حتی باعث میشود زمان هایی که در کنار خانواده و دوستان به سر میبریم به جای لذت بردن از گپ و گفتگو دائما به اینکه در دفتر کارم چه میگذرد و بی خبری ناراحت کننده آن فکر کنیم. این افکار نه تنها باعث آزار خودمان می شد بلکه اطرافیانمان را از وجود کامل خود (هم فکری و هم جسمی) محروم می کنیم!

اما راه حل چیست و چه باید کرد ؟
امروزه با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی همواره توانسته ایم بر چنین مشکلاتی غلبه کنیم و به زبانی ساده تر برخی مسائل این چنینی را به سادگی حل کنیم. شاید شما هم مثل من بدانید که امروزه با به روی کار آمدن انواع سیستم های امنیتی از جمله دوربین مدار بسته و دزدگیر اماکن که به آن سیستم اعلام سرقت نیز می گویند می توان به راحتی غول نگرانی و دلواپسی را شکست داد و در این زمانه پر استرس بخشی از نگرانی ها را از بین برد!

کمی آگاهی راجع به سیستم های امنیتی :

خدمات سیستم های امنیتی که به دو دسته حفاظتی و نظارتی تقسیم می شوند از آن دسته از فعالیت ها هستند که همزمان به دو اصل علم و تجربه نیازمند هستند. در زمینه علمی که اصول پایه سیستم های امنیتی مورد آموزش قرار می گیرد و در زمینه تجربه که تا حدی از علوم پایه ای مهمتر می باشد نحوه پیاده سازی علوم یادگرفته شده در زمینه سیستم های امنیتی خود نمایی می کند که هر دو بسیار مهم و برای ایجاد امنیت به شکلی اصولی ضروری می باشند. حال شما را دعوت میکنم تا کمی بیشتر درباره اصلی ترین سیستم های امنیتی موجود یعنی دوربین مداربسته بدانید.

دوربین مدار بسته

دوربین مدار بسته را می توان مهم ترین و کار آمد ترین سیستم امنیتی دانست که خود انواع و اقسام گوناگونی دارد. دوربین های مداربسته به سه شاخه اصلی تقسیم می شوند.

 • دوربین مداربسته آنالوگ
 • دوربین مداربسته آی پی (IP)
 • دوربین مداربسته ای اچ دی (AHD)

دوربین مداربسته آنالوگ (Analog)

این مدل از دوربین مداربسته که بر پایه فرکانس های آنالوگ می باشد جزو اولین تکنولوژی های دوربین مداربسته می باشد.

کیفیت:

کیفیت این دوربین بر حسب تی وی لاین می باشد که در انگلیسی به اختصار TVL نوشته و خوانده میشود. تصاویر تشکیل شده به وسیله این دوربین ها خطوط افقی هستند که پشت هم بر روی یکدیگر می چسبند و تصاویر را به وجود می آورند.

معایب و مزایا:

این مدل از دوربین مداربسته در بین دیگر شاخه های آن کیفیت تصویر پایین تری دارند اما از مزیت داشتن قیمت های مناسب تر بهره مند هستند. لازم به ذکر است که این شاخه از دوربین های مداربسته تقریبا منسوخ شده و به دلیل کیفیت پایین تصاویر آن کمتر مورد توجه قرار می گیرد.

دوربین مداربسته آی پی (IP)

دوربین مدار بسته آی پی (IP) که آن را دوربین تحت شبکه نیز می نامند یک تکنولوژی جدید و دوست داشتنی می باشد که همواره به دلیل کیفیت بالای تصاویر خود مورد توجه قرار میگیرد.

کیفیت:

کیفیت تصویر این شاخه از دوربین های مدار بسته بر حسب رزولوشن که به انگلیسی Resolution نوشته و خوانده می شود محاسبه می شود. رزولوشن در اصل به نقاط بسیار زیادی گفته می شود که در کنار هم تصاویر را به وجود می آورند که تعداد این نقاط نمایانگر کیفیت تصویر در این دوربین ها می باشد.

معایب و مزایا:

باید بدانید که این دوربین ها علاوه بر مزیت بالا بودن کیفیت تصویر دارای عیوبی چون قیمت بالا و گاها نمایش تصاویر به صورت فریم فریم و به قولی کند هستند و شاید همین ویژگی باعث شد تا شاخه جدیدی از دوربین مداربسته که در ادامه به آن اشاره می کنیم پا به عرصه سیستم های امنیتی بگذارد!

دوربین مداربسته ای اچ دی (AHD)

دوربین هایی دوست داشتنی با ترکیبی از نکات مثبت دو شاخه قبلی دوربین مدار بسته! دوربین های ای اچ دی که به اختصار AHD نوشته می شود و مخفف کلمه analog high definition می باشد.

تکنولوژی:

این شاخه از دوربین های مدار بسته دارای تکنولوژی های منحصر به فردی می باشد که برای استفاده از آن علاوه بر دوربین ای اچ دی (AHD) به دستگاه دی وی آر (DVR) از نوع AHD (که بعدا راجع به آن توضیح می دهیم) نیز نیاز دارد.

عملکرد:

نحوه عملکرد این دوربین مداربسته بدین شکل است که تصاویر با کیفیت HD توسط سنسور ها و لنز دوربین دریافت می شود سپس این تصاویر HD که در اصل مانند دوربین های IP با کیفیت بالا هستند توسط قطعه ای که در داخل برد دوربین قرار گرفته به سیگنال های آنالوگ تبدیل می شود و از طریق کابل کواکسیال یا RG59 (که در دوربین های آنالوگ استفاده می شود) به سمت دستگاه دی وی آر منتقل می شود و پس از ورود به آن توسط قطعه هایی که در داخل بورد دستگاه قرار دارد سیگنال های آنالوگ مجددا به کیفیت HD که کیفیت بالا تصاویر هستند تبدیل می شوند و در اصل ما تصاویر را با کیفیت بالا دریافت می کنیم!

معایب و مزایا:

این اتفاق باعث می شود که ما بتوانیم تصاویر با کیفیت نزدیک به دوربین های IP را با بستر کابل کشی دوربین های آنالوگ در دسترس داشته باشیم ، علاوه بر این مزایا میتوانیم از قیمت مناسب این دوربین ها و عدم فریم فریم شدن تصاویر لذت ببریم!

انواع و اشکال دوربین های مدار بسته

دوربین های مداربسته همانطور که از انواع مختلفی از لحاظ تکنولوژی ساخت تقسیم می شوند (که در بالا اشاره ای مختصر به آن ها کردیم) ، از لحاظ شکل ظاهری و تناسب آن ها برای استفاده در محیط های مختلف با یکدیگر تفاوت و مدل های گوناگونی دارند که در ادامه به اصلی ترین آن ها می پردازیم.

 • دوربین مدار بسته دام (Dome cctv)
  این مدل از دوربین مدار بسته که به شکل نیم کروی می باشد معمولا در محیط های به دور از گرد و غبار و رطوبت مورد استفاده قرار میگیرند ، چرا که در این شرایط آسیب پذیر بوده و خیلی زود خراب میشوند.

موارد استفاده:

در عوض شکل زیبا تر و کوچک تری دارند و مناسب استفاده در محیط های داخلی مانند داخل منزل ، دفتر کار و غیره هستند. این دوربین ها دارای کیفیت های تصویر و لنز های مختلفی هستند که با توجه به محیط مورد نظر انتخاب و نصب می گردند.

 • دوربین مدار بسته بولت (Bullet cctv)
  دوربین مدار بسته بولت شکلی کشیده دارد و در اصطلاح به انگلیسی به معنی گلوله می باشد. این مدل از دوربین دارای اندازه ای بزرگتر به نسبت دوربین دام می باشد.

موارد استفاده:

در عوض اکثر این دوربین ها در برابر گرد و غبار و رطوبت مقاوم هستند و میتوان با خیالی آسوده در محیط های باز از آن ها استفاده کرد. این مدل از دوربین مداربسته نیز دارای کیفیت های تصویر و لنز های گوناگون می باشد و با توجه به محیط قابل انتخاب و نصب هستند.

 • دوربین مدار بسته چرخشی (PTZ)
  دوربینی است با قابلیت چرخش و کنترل به صورت اتوماتیک یا دستی که هم در محیط های داخلی و هم در محیط های باز قابل استفاده می باشد و تنها مناسب برای محیط های بزرگ و با مساحت بالا می باشد.

کیفیت:

این دوربین ها نیز مانند دو مدل قبل کیفیت تصاور و انواع لنز مختلفی دارند که با توجه به نوع استفاده انتخاب و نصب می شوند.

معایب و مزایا:

با تمام مزایایی که دارند باید بدانید که این دوربین مداربسته نیاز به پشتیبانی دوربین دیگری دارد چرا که این دوربین ها معمولا در محیط های وسیع نصب می شوند و در یک زمان نمی توانند تمام جهات را پوشش دهند برای همین باید در نوع نصب دوربین مداربسته که چرخشی است همیشه به فکر نقاط خارج از دسترس این دوربین بود.

دستگاه ضیط ویدیویی یا DVR

برای نصب دوربین مدار بسته یکی از مهمترین تجهیزات می باشد و در اصل قلب اصلی تجهیزات می باشد و تمام کابل های دوربین ها که تصاویر را حمل می کنند در نهایت تمام تصاویر را به دستگاه DVR منتقل کرده و برای به نمایش در آمدن تصاویر مورد پردازش قرار می گیرند.

انواع DVR:

دی وی آر نیز انواع مختلفی از لحاظ کیفیت دارد که هر کدام با توجه به کیفیت دوربین ها انتخاب می شوند ، همچنین هر دی وی آر مناسب برای تعداد مشخصی از دوربین می باشد که پورت های ورودی آن این قضیه را مشخص می کند. ورودی های دستگاه DVR از لحاظ تعداد به صورت بیتی و با ضریب مشخصی می باشد که به ترتیب به آن دی وی آر 4 کانال – دی وی آر 8 کانال – دی وی آر 16 کانال و دی وی آر 32 کانال مشخص می شوند.

دوربین مدار بسته ویو پوینت

دوربین مدار بسته ویو پوینت ارائه دهنده خدمات سیستم های امنیتی برای پاسخگویی به شما و برای حل مشکلات در زمینه دوربین مدار بسته و دزدگیر اماکن همواره در کنار شماست. افتخار ما خدمت رسانی به هم میهنان گرامی در کشور عزیزمان ایران می باشد.

2 دیدگاه‌ در “دوربین مدار بسته (جامع)”

یک دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *